baner1 baner2

Terapia manualna

terapia manualna

To praktyczna część medycyny zajmująca się leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu (stawów, więzadeł, mięśni. Terapię poprzedza diagnostyka składająca się z wywiadu oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego. Tego typu terapia przyczynia się znacząco do skrócenia czasu leczenia jednocześnie zwiększając sprawność ruchową i ograniczając leczenie farmakologiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ukierunkowanych i specyficznych dla danej metody technik mechanicznych lub kinetycznych przekazywanych przez terapeutę.

GŁĘBOKI MASAŻ POPRZECZNY

Masaż poprzeczny – (lub rozcieranie poprzeczne) to punktowe rozcieranie w poprzek przebiegu włókien podrażnionego ścięgna lub brzuśćca mięśnia, przyczepu ścięgna do kości, więzadła itp. Regeneracja tkanki odbywa się w oparciu o następujące efekty:

  • efekt neurofizjologiczny: hamowanie bólu
  • efekt biochemiczny: po okresie 3 - 5 minut poprawa ukrwienia i poprawa mobilności
  • efekt przeciwzapalny: po okresie 15 - 20 minut uruchomienie prawidłowego procesu zapalnego umożliwiającego gojenie się tkanek.

MASAŻ FUNKCYJNY

Masaż funkcyjny – to masaż mięśnia oraz innych okolicznych tkanek miękkich w połączeniu z ruchem w stawie. Stosuje się go zarówno w przypadku dysfunkcji mięśnia jak i stawu. Podczas tego masażu mięsień wraz z okolicznymi tkankami jest rozcierany oraz rozciągany. Masaż ten zmniejsza tkliwość tkanek miękkich oraz poprawia ich mobilność.

MOBILIZACJE I MANIPULACJE STAWÓW

Mobilizacje i manipulacje stawów niwelują przyczyny ograniczeń zakresu ruchomości oraz dolegliwości bólowych związanych ze zmianą osi obrotu w stawach. Połączenie biernej mobilizacji z czynnym ruchem kątowym uruchamianego stawu daje rewelacyjne efekty terapeutyczne.

POIZOMETRYCZNA RELAKSACJA MIĘŚNI (PIR)

W tej technice wykorzystuje się zdolność tkanek miękkich na rozciąganie po wcześniejszym skurczu izometrycznym. Kilka dozowanych odpowiednią siłą i czasem izometrycznych napięć mięśnia sprawia, iż zanika w nim odruch na rozciąganie, powodując, że stretching staje się dużo bardziej efektywny. Technika ta jest szczególnie przydatna gdy chcemy zwiększyć zakres ruchu w stawach i zniwelować ich przykurcze.

NEUROMOBILIZACJE

Główną ideą metody leczenia poprzez neuromobilizacje jest diagnostyka układu nerwowego, w aspekcie wykrywania patologicznych napięć w i wokół struktur nerwowych oraz próba ich zlikwidowania poprzez bezpośrednie oddziaływania na nerw. Wykorzystywane w tej metodzie techniki są niezwykle delikatne a równocześnie wyjątkowo skuteczne

remediumptwmstart nowysaczlogo newlogozioo poziom02