baner1 baner2

Manipulacje Powięzi

Manipulacja Powięzi jest rodzajem terapii manualnej stworzonym przez Luigiego Stecco, włoskiego fizjoterapeutę. Metoda ta rozwijała się przez ostatnie 30 lat dzięki badaniom anatomicznym, praktyce klinicznej opartej na pracy z szerokim spektrum zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i trzewnego oraz dzięki sekcjom anatomicznym skoncentrowanym na badaniu anatomii powięzi. 

Szczegółowo opracowane modele biomechaniczne pomagają w wyborze konkretnych punktów wymagających leczenia, po wcześniejszym ustaleniu który ruch jest bolesny i ograniczony. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej manipulacji bądź mobilizacji danej strefy powięziowej, następuje przywrócenie ruchomości i w konsekwencji zmniejszenie bólu.

 Pojęcie manipulacji powięziowych obejmuje techniki stosowane w leczeniu powięzi głębokiej i jej składowych mięśniowych (omięsna, namięsna, śródmięsną). Termin mobilizacje powięziowe oznacza techniki stosowane w leczeniu okołostawowych składowych powięzi głębokiej: troczków, przegród międzymięśniowych, więzadeł.

 

Medyczny Trening Terapeutyczny

Medyczny Trening Terapeutyczny (MTT)

MTT to kompleksowe i optymalne podejście do procesu usprawniania w dolegliwościach narządu ruchu, bazujące na wiedzy z zakresu nauk biologicznych o człowieku, fizjoterapii, fizjologii wysiłku, treningu sportowego. Kompleksowość w tym wypadku oznacza, że trenuje się cały organizm, a nie tylko uszkodzoną część ciała. Dzięki temu pacjenci są w stanie szybciej powrócić do zdrowia i pracy.

W Medycznym Treningu Terapeutycznym Pacjenta prowadzi się według metodologii treningowej stosowanej u sportowców. Różnica polega jedynie na doborze innych obciążeń treningowych.

MTT zawiera w sobie trening stawowy, mięśniowy, koordynacji i część poświęconą profilaktyce. Każdy trening zbudowany jest z rozgrzewki, części głównej i końcowej.

Planując terapię uwzględnia się następujące czynniki: wiek, płeć, rodzaj choroby, urazu, etap gojenia, schorzenia współistniejące. Następnie dobiera się odpowiednie ćwiczenia, ustala ilość serii, ilość powtórzeń oraz ich intensywność – ciągle je modyfikując.

PNF

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)

Metoda ta wykorzystuje receptory czucia głębokiego, które znajdują się w mięśniach, stawach itp. Receptory te informują mózg stanie organizmu. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów, przebiegają trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Każdy ruch odbywa się w płaszczyźnie skośnej w połączeniu z rotacją(zgodnie ze skośnym przebiegiem większości mięśni szkieletowych za najważniejszą komponentę ruchu uważana jest rotacja). Warunkuje ona siłę i koordynację wykonywanego ruchu. Pozwala to na maksymalne zaangażowanie włókien mięśniowych, będących w skurczu lub osłabieniu. Podczas ćwiczeń zastosowany opór na wiele grup mięśniowych wzmaga silne pobudzenie receptorów mięśniowo - stawowych, co stwarza optymalne warunki reaktywacji uszkodzonej czynności ruchu. Opór dobierany jest indywidualnie do możliwości chorego. Dużą zaletą tej metody jest praca nad tą czynnością z jaką pacjent nie może sobie poradzić. Głównym jej celem jest wypracowanie prawidłowej funkcji, która została uszkodzona lub zniekształcona w wyniku choroby czy nieprawidłowych nawyków życia codziennego. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja.

Mckenzie

Mckenzie

Metoda McKenziego jest nieinwazyjną metodą diagnostyczno-leczniczą pozwalającą szybko ocenić czy powstawanie bólu u pacjenta z zespołem bólowym kręgosłupa w przebiegu dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej ma tło mechaniczne. Przed podjęciem leczenia przeprowadzane jest dokładne badanie funkcjonalne, które w głównej mierze polega na wykonaniu testu powtarzanymi ruchami w odpowiednich kierunkach, powodujących zniesienie, zmniejszenie lub centralizację bólu. Podczas terapii mamy do czynienia z dwoma zjawiskami; centralizacją i peryferalizacją. Centralizacja czyli wędrowanie objawów bólowych z obwodu do centrum podczas terapii jest pozytywnym zjawiskiem , natomiast peryferalizacja, czyli zjawisko odwrotne jest niekorzystna, świadczy o złym kierunku terapii.

Rehabilitacja sportowa

physiotherapy3kostka

 

Praca z osobami uprawiającymi sport na zaawansowanym i wysokim poziomie. Podzielona na etapy, które pomogą kontuzjowanym jak najszybciej wrócić do bez bólowej, bezpiecznej aktywności. Po wyleczeniu uszkodzonej tkanki zawodnik poddany jest treningowi funkcjonalnemu, następnie wprowadza się elementy techniczne dla danej dyscypliny by wreszcie wprowadzić go do regularnego treningu sportowego

Najczęstsze urazy i kontuzje sportowe które leczymy:

 • uszkodzenia, naciągnięcia i zerwania mięśni
 • zwichnięcia i skręcenia stawów
 • złamania
 • uszkodzenia łąkotek i więzadeł krzyżowych i innych stawu kolanowego
 • uszkodzenia stożka rotatorów i zespół ciasnoty podbarkoweji
 • pourazowe stany zapalne tkanek miękkich
 • zwichnięcia i podwichnięcia palcówi
 • kolano skoczka, kolano biegacza
 • łokieć tenisisty
 • rehabilitacja przed i pooperacyjna
 • itp.

Korekcja wad postawy

 

wady postawy czemu warto robic 200592

Zajmujemy się również korekcją wad postawy, a nasza oferta skierowana jest głównie do dzieci. Wiek ten jest bowiem najlepszym momentem na podjęcie profilaktyki wad postawy i niedopuszczenie do późniejszych deformacji (zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów i innych niewydolności ujawniających się w wieku dojrzałym). Na naszych zajęciach zajmujemy się diagnozą i leczeniem, a także profilaktyką. Uczymy, jak wypracować nawyk prawidłowej postawy podczas codziennych zajęć, wzmocnić mięśnie (szczególnie u dzieci z istniejącymi zaburzeniami statyki ciała), zapobiec wadom postawy w późniejszym czasie.
Najczęstsze wady postawy, którym należy przeciwdziałać to:
-plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy wklęsło-okrągłe, plecy płaskie;
-boczne skrzywienia kręgosłupa tzn. skoliozy;
-wady kończyn dolnych (kolana koślawe, szpotawe, stopa płaska, płasko-koślawa).

Zajęcia prowadzimy indywidualnie lub w małych grupach (4-6 osób) w miłej atmosferze ćwiczeń będących dla dzieci również doskonałą zabawą.

 

Fizjoterapia oddechowa

Cysticfibrosispatientandphysio

Fizjoterapia w jednostkach chorobowych dotyczących układu oddechowego:

 • POCHP
 • astma oskrzelowa
 • Mukowiscydoza

Kinesiology Taping

 

Kinesio Taping – czyli plastrowanie (nalepianie plastra) – polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, elastycznego plastra. Nalepiony tape jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych i w zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej i onkologicznej. W leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, taping stosuje się w celu zmniejszenia bólu i obrzęku, przyspieszenia procesów gojenia, korekcji mechanicznej oraz poprawy stabilizacji.

Zalety stosowania plastrów kinesiology taping:

 • normalizuje napięcie mięśniowe
 • ochrona stawów
 • działanie przeciwbólowe
 • redukcja zapalenia
 • zmniejszenie obrzęków limfatycznych
 • przyspieszanie wchłaniania krwiaka
 • zwiększanie lub ograniczanie zakresu ruchu
 • korygowanie ustawienia powięzi
 • zmniejsza ból i nienaturalne odczucia mięśni i stawów
 • aktywuje lub wycisza układ limfatyczny
 • koryguje niewłaściwą pozycję ciała
 • blizny

Klawiterapia

Klawiterapia

Klawiterapia – to metoda odruchowa, nieinwazyjna, mająca zastosowanie w rehabilitacji psychologicznej i neurofizjologicznej. Zapewnia odreagowanie psychologiczne, regulując emocje i nadmierną nerwowość, znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Reguluje prądowe potencjały własne i wzbudza utracone przewodnictwo sygnałów nerwowych. Klawiterapia działa na organizm człowieka odtruwająco i oczyszczająco, reguluje układy: trawienny, wegetatywny, enzymatyczny i hormonalny dla pełnej odbudowy krwi. Poprzez samoregulację i regenerację wywołuje samozdrowienie w holistycznym usprawnianiu cierpiącego i niepełnosprawnego człowieka. Zabiegi wykonuje się klawikami (są to proste przyrządy wykonane ze stali chirurgicznej, kwaso – i żaroodpornej) lub patyczkami do szaszłyków i wykałaczkami na powierzchni skóry w strefach i punktach biologicznie czynnych, także akupunkturowych.

Masaż tkanek głębokich

MASAŻ TKANEK GŁĘBKICH (uwalnianie mięśniowo - powięziowe)

Back-massage

Masaż tkanek głębokich – zdecydowana skuteczność
Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, nie jak w masażu klasycznym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika i pacjenta.
Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu. Taka forma terapii jest też idealnym środkiem prewencji wszelkim urazom. Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. Podczas zabiegu ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie.
Pracuję się bardzo powoli dając tkance czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną. Przed zabiegiem trzeba określić cel, który chcemy osiągnąć i wybrać odpowiednią technikę.

Terapia manualna

terapia manualna

To praktyczna część medycyny zajmująca się leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu (stawów, więzadeł, mięśni. Terapię poprzedza diagnostyka składająca się z wywiadu oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego. Tego typu terapia przyczynia się znacząco do skrócenia czasu leczenia jednocześnie zwiększając sprawność ruchową i ograniczając leczenie farmakologiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ukierunkowanych i specyficznych dla danej metody technik mechanicznych lub kinetycznych przekazywanych przez terapeutę.

GŁĘBOKI MASAŻ POPRZECZNY

Masaż poprzeczny – (lub rozcieranie poprzeczne) to punktowe rozcieranie w poprzek przebiegu włókien podrażnionego ścięgna lub brzuśćca mięśnia, przyczepu ścięgna do kości, więzadła itp. Regeneracja tkanki odbywa się w oparciu o następujące efekty:

 • efekt neurofizjologiczny: hamowanie bólu
 • efekt biochemiczny: po okresie 3 - 5 minut poprawa ukrwienia i poprawa mobilności
 • efekt przeciwzapalny: po okresie 15 - 20 minut uruchomienie prawidłowego procesu zapalnego umożliwiającego gojenie się tkanek.

MASAŻ FUNKCYJNY

Masaż funkcyjny – to masaż mięśnia oraz innych okolicznych tkanek miękkich w połączeniu z ruchem w stawie. Stosuje się go zarówno w przypadku dysfunkcji mięśnia jak i stawu. Podczas tego masażu mięsień wraz z okolicznymi tkankami jest rozcierany oraz rozciągany. Masaż ten zmniejsza tkliwość tkanek miękkich oraz poprawia ich mobilność.

MOBILIZACJE I MANIPULACJE STAWÓW

Mobilizacje i manipulacje stawów niwelują przyczyny ograniczeń zakresu ruchomości oraz dolegliwości bólowych związanych ze zmianą osi obrotu w stawach. Połączenie biernej mobilizacji z czynnym ruchem kątowym uruchamianego stawu daje rewelacyjne efekty terapeutyczne.

POIZOMETRYCZNA RELAKSACJA MIĘŚNI (PIR)

W tej technice wykorzystuje się zdolność tkanek miękkich na rozciąganie po wcześniejszym skurczu izometrycznym. Kilka dozowanych odpowiednią siłą i czasem izometrycznych napięć mięśnia sprawia, iż zanika w nim odruch na rozciąganie, powodując, że stretching staje się dużo bardziej efektywny. Technika ta jest szczególnie przydatna gdy chcemy zwiększyć zakres ruchu w stawach i zniwelować ich przykurcze.

NEUROMOBILIZACJE

Główną ideą metody leczenia poprzez neuromobilizacje jest diagnostyka układu nerwowego, w aspekcie wykrywania patologicznych napięć w i wokół struktur nerwowych oraz próba ich zlikwidowania poprzez bezpośrednie oddziaływania na nerw. Wykorzystywane w tej metodzie techniki są niezwykle delikatne a równocześnie wyjątkowo skuteczne

remediumptwmstart nowysaczlogo newlogozioo poziom02